Пастеризатор соку

Пастеризатор - це спеціальне обладнання, за допомогою якого знешкоджують мікрофлору, що міститься в продукті. Процес знешкодження називається "пастеризація". Свою назву пастеризатор та пастеризація отримали завдяки французькому мікробіологу та хіміку Луї Пастеру (1822-1895). Саме він відкрив мікробіологічну сутність бродіння та запропонував метод перешкоджання псуванню продуктів, згодом названий пастеризацією на його честь. У той час (час великих епідемій) було відомо, що кип'ятіння робить рідкі продукти безпечними для вживання людиною. Кип'ятіння продукту називається стерилізацією. Але не всі продукти можна кип'ятити. До того ж кип'ятіння – це енергоємний, а отже дорогий процес. Крім того, він істотно впливає на органолептичні (смак і запах) якості стерилізованих харчових продуктів. Сутність методу, який винайшов Луї Пастер, полягає у нагріванні продукту до нижчої, ніж кип'ятіння, температури (температури пастеризації), та витримці його при цій температурі протягом певного часу, який ще називають експозицією.

На сьогоднішній день відомі методи пастеризації, які не передбачають нагрівання. Наприклад, обробка тонкого шару продукту ультрафіолетовим випромінюванням. Або обробка ультразвуком. І хоча ці методи змогли вийти за стіни лабораторій і перетворитися на комерційні продукти (ультрафіолетові та ультразвукові пастеризатори), вони залишаються екзотикою. Найбільш поширеною є термічна пастеризація. Про неї й йтиметься нижче.

Найбільшого поширення пастеризатори набули у харчовій промисловості. Це пастеризатор молока, пастеризатор пива, пастеризатор вина, пастеризатор соку. Пастеризують не лише рідкі продукти. Пастеризують пасти, соуси, кетчупи, консерви – все, що потребує тривалого зберігання за умови якісного пакування та дотримання температурного режиму зберігання.

Особливість пастеризаторів соку полягає у неприпустимості контакту нагрітого до високої температури соку з повітрям. Контакт гарячого соку з киснем, що міститься в повітрі, викликає окислення соку, яке тягне за собою зміну його органолептичних характеристик - смаку, запаху, кольору. Щоб уникнути потемніння перед пастеризацією, сік освітлюють.

Сік пастеризують з метою збільшення терміну зберігання, який обчислюється місяцями за умови дотримання правил пакетування в пакети та бутилювання в пляшки або банки. Зберігання пакетованого або бутильованого соку відбувається за кімнатної температури. Щоб відповідати цим вимогам, залишкова мікрофлора в пастеризованому соку повинна наближатися до нуля. Залишкова мікрофлора - та, що витримала пастеризацію і не втратила здатність до життєдіяльності та розмноження. Стовідсоткову ефективність знезараження має стерилізація, а ефективність пастеризації сягає 99,5-99,9%. Щоб пастеризація соку була максимально ефективною і сік зберігався протягом заявленого на упаковці терміну при кімнатній температурі, на пастеризаторах соку реалізуються жорсткі режими пастеризації.

Знайдено 7 товарів
Сортування:
Пастеризатор соку на 100 л ПС-0,1
122 150 грн
Пастеризатор сока на 200 л ПС-0,2
130 600 грн
Пастеризатор соку на 300 л ПС-0,3
141 800 грн
Пастеризатор соку на 500 л ПС-0,5
167 000 грн

Режим пастеризації характеризується двома параметрами: температурою пастеризації та експозицією – часом, протягом якого сік витримується при температурі пастеризації перед охолодженням.

Теоретична залежність експозиції від температури пастеризації була виведена Дальбергом і має вигляд:

lnt=a-b*T

де

ln – натуральний логарифм;

t - час витримки продукту при температурі пастеризації, с;

T - температура пастеризації, 0С;

a і b – коефіцієнти, що залежать від типу мікроорганізмів та їх теплостійкості.

Таким чином, чим вища температура пастеризації соку, тим коротшою може бути витримка. І навпаки: чим нижча температура пастеризації соку, тим довше має бути витримка для досягнення необхідного ефекту пастеризації.

Конструкційно пастеризатори соку діляться на проточні та ємнісні.

Головні переваги проточних пастеризаторів соку – економічність та висока продуктивність. Процес пастеризації в проточних пастеризаторах соку здійснюється в закритому потоці, що унеможливлює контакт гарячого соку з повітрям. Для проточних пастеризаторів соку підходить режим пастеризації, у якому сік нагрівається до 90-95 0С з витримкою щонайменше 45 с. Поки сік проходить через проточний пастеризатор, він встигає нагрітися до температури пастеризації і охолодитися зустрічним потоком холодного не пастеризованого соку. Наявність секції рекуперації тепла дозволяє суттєво економити енергію, воду та час, а наявність секції водяного охолодження - охолоджувати на виході пастеризований сік до 15-20 0С, після чого він по шлангу надходить в холодильник, на пакетування або бутилювання. Розлив соку повинен здійснюватися в стерильну тару, щоб не було повторного обсіменіння пастеризованого соку мікрофлорою, що міститься на стінках пляшки.

Також на проточних пастеризаторах соку можливий гарячий розлив. Цей режим пастеризації передбачає вихід пастеризованого соку з температурою 50-55 0С та бутилювання його при цій температурі. Такий режим пастеризації менш вимогливий до стерильності тари, в яку розливають пастеризований сік, але він більш енергоємний.

Після закінчення пастеризації проточні пастеризатори соку промиваються лужним і кислотним миючими розчинами.

Головні переваги ємнісних пастеризаторів соку – порівняно низька температура пастеризації та низькі вимоги до стерильності пляшок та банок, у які розливають сік перед пастеризацією.

Ємнісні пастеризатори соку призначені для тривалої пастеризації соку в скляних пляшках або скляних банках. Пастеризатор представляє собою теплоізольовану ємність, в якій на піддоні розташовуються закупорені пляшки або банки з соком. Через ємність постійно циркулює вода, нагріта до температури пастеризації (зазвичай 70-750C). Завдяки роботі насоса потік теплоносія має турбулентний характер, що сприяє рівномірному розподілу температури по всьому об'єму ємності. Досягнувши встановленої температури пастеризації, сік витримується при ній не менше 30 хвилин. Після закінчення витримки сік або охолоджується водою, або вода з пастеризатора зливається, і сік остигає природним чином.

Ємнісні пастеризатори соку краще зберігають запах, смак і колір соку, але вони споживають більше енергії, води і часу на пастеризацію одиниці об'єму соку в порівнянні з проточними пастеризаторами.

Вдалого вибору та успіхів в улюбленій справі!