Русский язык

Інші публікації

Домашня сторінка

 

Газета «Харчовик» №2, 2010

ІНФРАЧЕРВОНІ ПАСТЕРИЗАТОРИ-ЗНЕЗАРАЖУВАЧІ МОЛОКА УЗМ. ДОСВІД ВИКОРИСТАННЯ

 

Один із самих відповідальних моментів у переробці молока - вибір устаткування. Необхідно ретельно скласти технологічну схему і подивитися, чи не суперечить їй хоча б одна з характеристик устаткування. Незбиране молоко - початок початків, тому чим ближче по своїх технологічних властивостях до незбираного молока буде продукт після первинної обробки, тим більший спектр молочної продукції можна буде одержати з нього надалі.

Вашій увазі пропонується установка для інфрачервоної пастеризації-знезаражування молока - УЗМ.

"Молоко від умовно здорових щодо захворювання на туберкульоз корів неблагополучного господарства та від реагуючих на туберкулін корів благополучного господарства (у період визначення в них причин сенсибілізації до туберкуліну) знезаражують методом пастеризації в пастеризаторах існуючих систем при режимі 85 0С протягом 30 хв. або при режимі 90 0С протягом 5 хв., на установках інфрачервоного нагрівання - при режимі 79,5 0С ± 0,5 0С без витримування". (Інструкція про заходи з профілактики та оздоровлення тваринництва від туберкульозу). Усі пастеризатори, що не забезпечують зазначених режимів знезаражування, є звичайними пастеризаторами, і не можуть бути використані для знезаражування молока.

Інфрачервоні (ІЧ) установки пастеризації-знезаражування молока (УЗМ) на сьогоднішній день є єдиним устаткуванням, при використанні якого знезаражування молока відбувається при 79,5 0С в потоці (без витримки). При більш низькій температурі пастеризації УЗМ працює як звичайний пастеризатор.

Таким чином, якщо УОМ придбається господарством, неблагополучним по туберкульозу або лейкозу, у нього не виникне проблем із прийомом молока на молочному заводі, тому що щадний  режим пастеризації-знезаражування (79,5 0С без витримки) збереже всі технологічні властивості продукту. До мінімуму зведений як температурний вплив на молоко, так і механічний. Таке господарство також усуває проблему випоювання телят.

Якщо високопродуктивна УЗМ придбається молочним заводом, молоко після пастеризації-знезаражування може пакетуватися (по органолептичних характеристиках продукту і збереження вітамінного складу УЗМ перевищує традиційні пастеризаційні установки, але при цьому має більш тривалий термін збереження. Також з молока, що пройшло ІЧ-обрабку, можливе виготовлення майже всього спектра кисломолочних продуктів, масла, вершків, твердих сирів, казеїну, сухого молока, дитячого харчування. УЗМ-устаткуванням обладнані лінії по виробництву всіх перерахованих вище продуктів.

Режим звичайної пастеризації (температура пастеризації нижче 79,50С) менш енергоємний, але також ефективний для знищення менш стійких шкідливих мікроорганізмів.

Сучасні пастеризаційні установки можуть відрізнятися способом нагрівання продукту. Загальне в них (якщо це не ванна тривалої пастеризації) наявність пластинчастого або трубчастого рекуператора. Його використовують для зменшення енергоспоживання і температури продукту на виході. Якщо існує небезпека потрапляння  в пастеризаційне устаткування молока з високою кислотністю (> 210T) або молока з високим вмістом молозива, користуємося наступною формулою:

tрекуп = tвх + qрекуп · (tпастер - tвх), де tрекуп - температура продукту між рекуператором і нагрівальним елементом; tвх - початкова температура продукту; qрекуп - коефіцієнт рекуперації теплообмінника; tпастер - температура пастеризації. Якщо tрекуп у результаті підстановки даних буде більше 68 0С, існує небезпека згортання продукту з підвищеним змістом молозива або кислотністю, більшою ніж 210T ще в рекуператорі. Імовірність цього тим вище, чим ближче tрекуп до 820С. Як показує досвід, відкладення утворюється на пластинах у пластинчастих і в трубах у трубчастих рекуператорах при проходженні молока з великим змістом молозива або кислотністю > 210T навіть при режимах руху рідини Re = 9.0 x 103, де Re - безрозмірний критерій Рейнольдса.

Ці вимоги, однак, не є підвищеними. Так, наказ Державного департамента ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 20 квітня 2004 року N 49 "Про затвердження Правил ветеринарно-санітарної експертизи молока і молочних продуктів та вимог щодо їх реалізації", у пунктах 3.16 та 7.1 регламентує вміст молозива і кислотність молока.

УЗМ обладнана пластинчастим (трубчастим)  теплообмінником, коефіцієнт рекуперації якого при базовій конструкції складає 82-89%. Так питомі енерговитрати на тонну молока при qрекуп=83%, tпастер=800С, складають 12,5 Квт·г/т, при qрекуп=89% - 9 Квт·г.

Таблиця 1

ПОКАЗНИКИ

УЗМ-3.0

УЗМ-1.0

УЗМ-0.5

Продуктивність, л/ч

Початкова температура молока, 0С

Температура обробки молока, °С

-при туберкульозі

-при лейкозі

-при пастеризації

Температура продукту на виході, 0С

Установлена потужність, Квт

Питоме споживання електроенергії на обробку однієї тонни молока, квт ч/т

Вага установки, кг

Займана площа, м2

3000

+6..+30

80-87

80-87

70 – 80

+10..+40

36

14…11

450

3

1000

+6..+30

80-87

80-87

70 – 80

+10..+40

16

15…12

250

2,5

500

+6..+30

80-87

80-87

70 – 80

+10..+40

15

15…12

250

2,5

Ціна, грн.

55 000,00

35 900,00

33 900,00

У таблиці 1 наведене питоме енергоспоживання УЗМ для базових конструкцій установок. Витрата електроенергії може бути знижена за рахунок збільшення коефіцієнта рекуперації. Заповнивши опитувальний лист на www.daіry.kharkov.com, Замовник може довідатися про вартість УЗМ при заданій продуктивності й енергоспоживанні, або довідатися енергоспоживання при заданій продуктивності і вартості.

Останнім часом  популярною стала модель придбання УЗМ, при якій відділ сировини молокопереробного підприємства, забезпечуючи себе якісною продукцією, укладає договір з господарствами-постачальниками і придбає для них устаткування за лізинговою схемою.

ІЧ пастеризатор-знезаражувач комплектується засобами автоматизації і реєстрації температурного режиму (самописець Диск-250), що забезпечує надійність дотримання температурного режиму і можливість контролю молзаводом та контролюючими органами свого постачальника. Пероксидазна проба при настільки низькій температурі пастеризації-знезаражування не покаже якісної пастеризації. Тому або молоко супроводжують термограмою пастеризації, або якість пастеризації перевіряють фосфатазною пробою, або температуру пастеризації підвищують до 87 0С.

До дійсного моменту випущено понад 300 УЗМ-установок. Весь двадцятирічний досвід роботи до Ваших послуг.

Зав. лаб. вивчення туберкульозу ІЕКВМ УААН, доктор ветеринарних наук А. Завгородній; Є. Сімонов, Р. Фомін ТОВ «НВП Дайрі".